Myśliwskie muzykowanie zespołu „Babrzysko”

Po zniesieniu obostrzeń związanych z Covid-19,  Zespół Muzyki Myśliwskiej „Babrzysko” przy ZO PZŁ w Poznaniu  po prawie 1,5 rocznej przerwie wznowił swoją działalność koncertową.

25 czerwca 2021 roku braliśmy udział w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej w 100-tna rocznicę powstania w Poznaniu pierwszej ogólnokrajowej organizacji łowieckiej w niepodległej Polsce (25.06.1921). Jej twórcą był wielki patriota i działacz łowiecki Wielkopolanin, Władysław Janta-Połczyński. W czasie doniosłej uroczystości zespół „Babrzysko” wykonał poloneza zatytułowanego „W hołdzie Władysławowi Janta-Połczyńskiemu” ze skierowaną w podtytule dedykacją Twórcy wielkopolskiego łowiectwa. Utwór skomponowany przez Krzysztofa Marcelego Kadleca powstał w 2018 roku.

Krótko po tym wydarzeniu na zaproszenie Tadeusza Mirczewskiego z wydawnictwa „Mirczumet”, zespół gościł w lipcu na II Bieszczadzkich Spotkaniach Łowieckich nad Soliną. Przez czas trwania tego święta zabawialiśmy licznie zgromadzonych z całej Polski myśliwych oraz sympatyków łowiectwa muzyką myśliwską „z humorem”. Prowadziliśmy również warsztaty muzyczne pod hasłem „na rogu każdy grać może”.

W dniach 11-12 września zespół na zaproszenie organizatorów wziął udział w XIV Spotkaniach Hubertowskich w Puszczy Knyszyńskiej. Podczas trwania tej imprezy braliśmy udział w Międzynarodowym Seminarium Naukowym „Las i myślistwo w twórczości Krzysztofa Kadleca”, podczas którego wykonywaliśmy utwory skomponowane przez naszego kapelmistrza. W ostatnim dniu Spotkań Hubertowskich wykonaliśmy dziesięcioczęściową uroczystą „Mszę hubertowską” na rogi naturalne skomponowaną przez K. Kadleca. Kościół w Czarnej Białostockiej w której odbyła się ta msza święta, może pochwalić się unikalnym ołtarzem patrona myśliwych i leśników – św. Eustachego w pięknym i bogatym otoczeniu poroży. Na zakończenie imprezy koncertowaliśmy w plenerze nad uroczym zalewem wodnym „Czapielówka”. Nie zwalniając tempa zespół „Babrzysko” w dniu 18.09.21 brał udział w uroczystości Jubileuszu 5-lecia Zielonogórskiego Oddziału Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej, podczas którego również graliśmy Mszę św. Huberta w intencji wszystkich członków klubu i koncertowaliśmy w siedzibie Koła Łowieckiego „Ryś” w Bobrownikach. Promując kulturę łowiecką nie mogło nas zabraknąć na pierwszych Targach Rolno-Ogrodniczych powiatu gnieźnieńskiego, które odbyły się 19.09.21r w Gnieźnie. Na przełomie sierpnia i września, współpracując z Tadeuszem Mirczewskim, nagrywaliśmy 2 odcinki dla programu „Spotkałem myśliwych”. Odcinek nr 156 miał na celu przypomnienie myśliwym, w związku ze zbliżającym się okresem polowań zbiorowych, jakie są podstawowe i obowiązujące sygnały stosowane na polowaniach zbiorowych, i kiedy podczas ich wykonywania należy zdejmować nakrycie głowy, a podczas których nie ma takiej potrzeby. Odcinek nr 158 przedstawia krótką historię sygnałów myśliwskich w Polsce oraz utwory poświęcone świętym patronom łowiectwa: świętemu Hubertowi, św. Eustachemu i św. Janowi Gwalbertowi.

Darzbór