Zmarł Profesor Tomasz Zagórski

Z głębokim bólem zawiadamiamy, że w wieku 58 lat
odszedł od nas nasz Przyjaciel Profesor Tomasz Zagórski

Prof. dr hab. Tomasz Zagórski jako śpiewak operowy, tenor, wychowanek Poznańskich Słowików prof. Stefana Stuligrosza i profesor Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu był od 2011 roku organizatorem koncertów i festiwali muzycznych w regionie noteckim. Był pomysłodawcą, organizatorem i dyrektorem artystycznym Nadnoteckiego Festiwalu Muzycznego „Piękny śpiew w starym Czarnkowie” (2011-2017), a następnie Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Nadnoteckie Bel Canto” (od 2018). Na jego zaproszenie Zespół Trębaczy Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju wystąpił jedenastu koncertach festiwalowych, kolędowych, patriotycznych i papieskich. Dla gorajskiego zespołu opracował muzycznie dwa utwory na zespół rogów myśliwskich „Kum i kuma” Stanisława Moniuszki i „Pieśń o wodzu miłym” (Jedzie, jedzie na kasztance) Zygmunta Pomarańskiego.

Prof. dr hab. Tomasz Zagórski był kompozytorem utworu „Zielona Sarbia” (2014) na tenor - solo i chór z towarzyszeniem fortepianu, powstałego z okazji 90-lecia Lasów Państwowych i 120-lecia Nadleśnictwa Sarbia. Jego prawykonanie miało miejsce w Sanktuarium Maryjnym w Lubaszu podczas Nadnoteckiego Festiwalu Muzycznego (28.06.2014). W 2013 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2019 roku od Ministra Środowiska - Odznakę honorową „Zasłużony dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej” wręczoną podczas XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej w Goraju-Zamku (7.06.2019). Z zeszłym roku został mianowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę profesorem sztuki.

"Żegnamy wspaniałego, pełnego pasji człowieka, znakomitego śpiewaka operowego, artystę niezwykle zaangażowanego w życie kulturalne i społeczne Akademii Muzycznej w Poznaniu, który przez lata dzielił się ze studentami swoją wiedzą i miłością do muzyki, a swoim głosem wnosił radość" - czytamy zaś w pożegnaniu opublikowanym na oficjalnej stronie uczelni.

Był cenionym na całym świecie tenorem. W latach 1985-1997 pojawiał się na scenach polskich teatrów operowych. W 1997 roku wyjechał do Niemiec, a później - do Szwajcarii. Z tamtejszymi operami związał się zawodowe na wiele lat. Jak podaje Akademia Muzyczna w Poznaniu, prof. Tomasz Zagórski pojawiał się także gościnnie i na innych scenach operowych w całej Europie - m.in. w Szwecji, Portugalii, Włoszech, Rosji i Czechach. Wystąpił w 54 rolach operowych i operetkowych, 48 premierach dzieł scenicznych, 50 wielkich partiach kantatowo-oratoryjnych. Występował również na estradach filharmonicznych.

Od 2009 roku związany był z Akademią Muzyczną w Poznaniu - prowadził zajęcia z niemieckiej liryki wokalnej oraz prowadził własną klasę śpiewu solowego. Sześć lat temu ukazała się na rynku płyta "Najpiękniejsze pieśni polskie", którą Prof. Tomasz Zagórski nagrał z pianistą Jackiem Kortusem.

Głębokie wyrazy współczucia Rodzinie składa zarząd KSM PZŁ
i wszyscy polscy sygnaliści myśliwscy.