Hejnał Polskiego Związku Łowieckiego

      Podczas spotkania w Zarządzie Głównym PZŁ z okazji uroczystego wręczenia tysięcznej legitymacji członkowi Klubu Sygnalistów Myśliwskich 23 listopada 2016 roku zapadła decyzja, potwierdzona przez ówczesnego łowczego krajowego dr. Lecha Blocha, o rozpisaniu konkursu na „Hejnał Polskiego Związku Łowieckiego”. Niedługo po tym wydarzeniu Zarząd Główny PZŁ ogłosił konkurs kompozytorski na „Hejnał Polskiego Związku Łowieckiego”. Ta wzniosła inicjatywa związana była ze zbliżającą się 95. rocznicą działalności PZŁ. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło podczas dorocznego wiosennego zebrania organów Klubu Sygnalistów Myśliwskich, które odbyło się w Gołuchowie 9 marca 2018 roku. Po trwającym ponad półtora roku konkursie, z dwunastu zgłoszonych kompozycji wyodrębniono trzy najlepsze (z największą ilością otrzymanych punktów). Po powtórnym ich wykonaniu zespołowo i solowo Komisja Muzyczna KSM składająca się z doświadczonych muzyków zawodowych i wieloletnich kierowników zespołów myśliwskich podjęła jednogłośnie decyzję: zwyciężył „Hejnał Polskiego Związku Łowieckiego” autorstwa Karola Emila Kroskowskiego.

     Kompozytor należy do czołowych sygnalistów w naszym kraju. Jest pięciokrotnym Mistrzem Polski w grze solowej na rogu myśliwskim (2008, 2009, 2010, 2013, 2014), dwukrotnym Mistrzem Europy (Czechy 2010, Słowacja 2016). Spod jego twórczego pióra wyszło kilkanaście utworów napisanych na zespół rogów myśliwskich oraz wiele różnych opracowań muzyki łowieckiej. W 2018 roku Zarząd Główny PZŁ nominował Karola Kroskowskiego na jurora sygnalistyki myśliwskiej. Przez kilka lat był kierownikiem muzycznym Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Akteon” Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie – jednego z najlepszych polskich ansambli. Po ukończeni studiów na warszawskiej uczelni podjął pracę w Lasach Państwowych. Poza zawodowymi obowiązkami jest również kierownikiem muzycznym Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

     Po czterech latach od czasu wyłonienia zwycięzcy Naczelna Rada Łowiecka PZŁ podczas XVIII posiedzenia jakie odbyło się 19-20 kwietnia 2022 roku w Niedrzwicy Dużej podjęła Uchwałę zatwierdzającą „Hejnał Polskiego Związku Łowieckiego” Karola Emila Kroskowskiego. Po raz pierwszy publicznie dźwięki „Hejnału” zabrzmiały w wykonaniu samego kompozytora na rozpoczęcie XXIX Krajowego Przeglądu Sygnałów, Wiersza i Piosenki Myśliwskiej im. Rafała Minicha w Przechlewie. Była to sobota, 23 kwietnia 2022 roku, w sali restauracji „Podano do stołu”, czyli w miejscu konkursowych przesłuchań.

     Zgodnie z dawną tradycją, hejnał został oparty na prostej melodii z przeznaczeniem do wykonywania na rogu myśliwskim. Ten jednogłosowy uroczysty melos został opracowany przez Karola E. Kroskowskiego na zespół rogów myśliwskich, a więc na 3 plesy i 2 parforsy oraz na trzy jednorodne instrumenty. Oprócz pierwszego – najważniejszego głosu – pozostałe tworzą prosty akompaniament. „Hejnał Polskiego Związku Łowieckiego” należy wysłuchać z powagą, w pozycji stojącej, z odkrytą głową.

 

                                                                                        Krzysztof M. Kadlec