Polowanie ze śpiewanymi sygnałami

Autor: 

Lech Olczyk
emerytowany nadleśniczy
Nadleśnictwa Prószków

Śpiewane sygnały łowieckie

Pojawiające się na polowaniach sygnały grane na rogach od samego początku przyjemnie łaskotały moje uszy, ale nie na długo w nich pozostawały. Po jakimś czasie były niełatwe do rozróżnienia i trudno było mi wyłowić z pamięci usłyszaną melodię. Wspomniana muzyka inspirowała mnie do szukania okazji, aby jej posłuchać, jednak grane sygnały początkowo trudno było mi rozróżnić. Uznałem więc, że najlepszym sposobem ich poznania jest nauka gry na rogu. Pewną trudnością było zapamiętanie linii melodycznej granego sygnału, i aby ułatwić sobie jej utrwalenie, zacząłem pisać teksty do granych sygnałów.

O tym, co dalej z tego wynikło dowiecie się odsłuchując nagranie „Polowanie ze śpiewanymi sygnałami”. W tym nagraniu sygnały, które usłyszycie wraz ze śpiewanym tekstem nie tylko wprowadzą Was w atmosferę łowów, ale pozwolą również zrozumieć sens granego sygnału i szacunek, jaki oddaje myśliwy pokonanej zwierzynie, żegnając ją z knieją. W nagraniu przyjęto formułę polowania zbiorowego, gdzie w określonej przez tradycje i zwyczaje łowieckie kolejności, odbywają się poszczególne etapy polowania i przypisane do nich sygnały, zarówno porozumiewawcze, w tym uroczyste, jak i sygnały pokotu.

Sygnały wykonuję razem z  Zespołem Trębaczy Leśnych „Leśny Róg”, a wszystkie teksty  śpiewanych utworów są mojego autorstwa, za wyjątkiem sygnału " Sarna na rozkładzie", który to zainspirował mnie do pisania tekstów. W prezentowanej konwencji słowno-muzycznej, sygnały słychać na tle fotografii, które stanowią dygresję przedstawiającą atmosferę polowań zbiorowych.

Aby zrozumieć sygnały łowieckie warto poznać „Historię zwyczajów związanych z sygnalistyką łowiecką”, której treść znajdziecie w pierwszej pozycji nagrania „Wprowadzenie”. Tam również obejrzycie prezentowane z mojej kolekcji instrumenty sygnałowe z rogów zwierząt i te obecnie używane na łowach. Dowiecie się na jakie sfery dzielą sie sygnały łowieckie i  ile ich jest.  Natomiast odsłuchując „Odprawę myśliwych" dowiecie się skąd pomysł na  „Polowanie ze śpiewanymi sygnałami” i krótką foto-historię Zespołu Trębaczy Łowieckich „Leśny Róg”.

Zapraszam więc do odsłuchania nagrania. Sądzę, że sygnały, które usłyszycie wraz ze śpiewanym tekstem zachęcą zarówno myśliwych, jak i tych, którzy z sygnalistyką mają okazjonalnie styczność, aby zainteresowali się tą piękną dziedziną łowiecką i jej upowszechnieniem.