Mistrzostwa Europy w Czechach

Na przełomie września i października 2016 roku w czeskich Mariańskich Łaźniach odbyły się pierwsze Mistrzostwa Europy Sygnalistów Myśliwskich. Impreza rozpoczęła się w piątek 30 września uroczystym koncertem muzyki myśliwskiej, a przesłuchania zespołów miały miejsce w sobotę 1 października.

Sobotni poranek rozpoczął się paradą sygnalistów ulicami miasta. Pochód co chwila przystawał, a podczas tych krótkich postojów prezentowały się muzycznie kolejne zespoły. Podczas parady miało miejsce również wspólne wykonanie sygnałów i utworów muzyki myśliwskiej przez wszystkie zespoły w przepięknej neobarokowej Głównej Kolumnadzie będącej Narodowym Zabytkiem Kultury Republiki Czeskiej.

Po uroczystym otwarciu Mistrzostw rozpoczęły się przesłuchania. Najpierw prezentowały się zespoły w stroju B, a po krótkiej przerwie wystąpiły zespoły dużych rogów w stroju Es.

Wieczorem odbyły się dwie duchowe uczty dla miłośników muzyki myśliwskiej – msza św. hubertowska w mistrzowskim wykonaniu czeskich zespołów oraz na zakończenie – koncert plenerowy przy grającej fontannie w parku przy Głównej Kolumnadzie.

W Mistrzostwach wystąpiło 11 zespołów w stroju B, w tym ponad połowa – bo aż 6 zespołów z Polski. Nasz kraj reprezentowały zespoły: VENATOR, Leśna Brać, Gorzowska Knieja, Akteon, Zespół ZSL w Goraju oraz DeLuxe ze Zbąszynia. W stroju Es na Mistrzostwach zameldowała się Es-Kadra będąca jedynym polskim zespołem spośród siedmiu grających na rogach Es. Oprócz naszych reprezentantów wystąpiły zespoły z Czech, Słowacji, Słowenii, Niemiec i Austrii.

Mistrzem Europy zarówno w stroju B, jak i w Es, został czeski zespół Trubači OMS Přerov.

Uczestnikom konkursu gratulujemy występów i życzymy powodzenia na kolejnych imprezach.

 

Darz Bór