„Jenot” ćwiczył i grał na Słowacji

W dniach od 5 do 7 lutego 2016 r. sygnaliści myśliwscy „Jenot” z Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi, byli uczestnikami  „Zimowego kursu gry na rogach myśliwskich” na Słowacji. Do miejscowości Liptovsky Hradok w Tatrach pojechało ośmioro moich podopiecznych: Krzysztof Baranowski, Adam Kwasigroch, Oliwia Susek, Monika Grzywacz, Wiktor Jaroszewski,  Adrian Brzoskowski, Szymon Pikulik i Hubert Rudnik. Mieszkaliśmy w internacie Technikum Leśnego - szkoły słowackiej o identycznym profilu jak u nas. Miasto z każdej strony otaczają góry. W odległości zaledwie jednego kilometra na południe od internatu Tatry Niskie oraz 6 kilometrów na północ Tatry Wysokie. Poznaliśmy uroczą górską okolicę  i gościnną szkołę. Rolę gospodarza pełnił Pan Edmund Hatiar – Prezes Klubu Sygnalistów Myśliwskich Słowacji.

Warsztaty muzyczne dla sygnalistów prowadzili znani  w sygnalistyce łowieckiej muzycy zawodowi z Pragi oraz całej Słowacji. Technika oddechu, zadęcia, brzmienie, rytmika, gra sygnałów myśliwskich itp., ważne dla sygnalistów podstawy dobrej gry i warsztatu.  Ponad 80 osób z Czech i Słowacji pracowało w kilku grupach w zależności od poziomu wtajemniczenia, od początkujących po wytrawnych sygnalistów.   Także zróżnicowany wiek uczestników od dzieci po osoby w średnim wieku. Było to także spotkanie uczniów naszej szkoły z  rówieśnikami ze Słowacji i Czech.

W drugim dniu była godzina naszej prezentacji. Koncert „Jenota” oraz pokaz multimedialny o sygnałach myśliwskich w Polsce oraz  moich zbiorach rogów myśliwskich i plakatu.  Nasze wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. Na pewno dobrze promowaliśmy naszą szkołę i Tucholę, a także polskich sygnalistów. Możemy liczyć na udział Słowaków i Czechów w Dniach Borów Tucholskich. Także chętnie odwiedzą naszą szkołę. Na koniec powiedzieliśmy sobie „Darz bór”, „Lesu i Lovu Zdar”.

Piotr Grzywacz