II Mistrzostwa Europy w Muzyce Myśliwskiej - Levoča 2018

W dniach 28-30 września 2018 roku w miejscowości Levoča na Słowacji (wpisanej na listę UNESCO), odbyły się II Mistrzostwa Europy w Muzyce Myśliwskiej. Na konkurs przybyli „najlepsi z najlepszych” z poszczególnych krajów. Szesnaście zespołów z siedmiu krajów: ze Słowacji, Czech, Słowenii, Polski, Węgier, Austrii i Niemiec. Nasz kraj reprezentowały cztery zespoły:

  • Zespół Trębaczy Myśliwskich Technikum Leśnego w Goraju,
  • Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich RDLP w Katowicach,
  • Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Nawojowa,
  • Zespół Muzyki Myśliwskiej DeLuxe.

Podobnie jak na I Mistrzostwach konkurs rozpoczął się w piątek koncertem przestrzennym na rynku w Levočy.
Dzień zmagań rozpoczął się przemarszem sygnalistów ulicami pięknego miasta, jakim jest Levoča. Korowód kilka razy zatrzymał się, żeby zespoły mogły zaprezentować swój kunszt mieszkańcom miasta i wszystkim gościom zaproszonym na mistrzostwa.
Po uroczystym otwarciu Mistrzostw rozpoczęły się przesłuchania. Jako pierwsze prezentowały się zespoły w stroju B, następnie wystąpiły zespoły dużych rogów w stroju Es. W pierwszej rundzie każdy z zespołów prezentował dwa utwory obowiązkowe oraz jeden wybrany przez siebie. Do drugiej rundy, w obu klasach zakwalifikowały się trzy zespoły, które uzyskały najlepsze oceny od międzynarodowego jury, Polskę reprezentował kol. Krzysztof Kadlec. Z kolei podczas rundy finałowej każdy z zespołów wykonywał jeden utwór obowiązkowy i jeden dowolny.
Zwieńczeniem Mistrzostw była Msza Święta w Kościele Św. Jakuba, podczas której wciąż były obecne rogi myśliwskie. Po ceremonii odbyło się ogłoszenie wyników oraz wspólne odegranie utworu „Te Deum” - specjalnie skomponowanego przez Petra Vacka, prezesa Klubu Sygnalistów Myśliwskich z Czech.

W stroju B Mistrzem Europy został zespół z Węgier Vadászkamara Kürtegyüttes,

W stroju Es najlepszy okazał się zespół z Niemiec Thüringer Jagdhornbläser e.V.
Nadmienić warto iż Wicemistrzem Europy został zespół z Polski - Zespół Muzyki Myśliwskiej DeLuxe, który godnie reprezentował nasz kraj podczas międzynarodowych zmagań.

Po zakończeniu uroczystości w kościele Św. Jakuba wszyscy uczestnicy mogli dzielić się swoimi wrażeniami podczas wspólnego bankietu. W trakcie przyjęcia został ogłoszony wybór kolejnego organizatora  III Mistrzostw Europy Sygnalistów Myśliwskich, które odbędą się w roku 2020 w Pszczynie.
Uczestnikom konkursu gratulujemy występów i zapraszamy już za dwa lata do Pszczyny!