X Ogólnopolskie Warsztaty Sygnalistów Myśliwskich GARBICZ-TORZYM 2018

To już fakt, niestety, X Ogólnopolskie Warsztaty Sygnalistów Myśliwskich przeszły do historii. Trudno się pisze o przyjacielskich spotkaniach w czasie przeszłym, ale głowa do góry, za rok spotkamy się ponownie!!!

Do rzeczy. W dniach 15-18 marca 2018 r., na przepięknej Ziemi Torzymskiej, tym razem w Torzymiu, a nie jak zawsze w Garbiczu, pięćdziesięciu sygnalistów (w tym siedem sygnalistek), walczyło z trudnościami, jakie niesie ze sobą gra na rogu myśliwskim. Zajęcia obywały się w trzech trybach szkoleniowych, wykłady, ćwiczenia grupowe oraz konsultacje indywidualne, które ostatnio, z racji swej popularności, zdominowały działania warsztatowe. Uczestnicy nie mieli więc czasu na nudę, bo próby praktycznie trwały non stop. Tu pragnę szczególnie gorąco podziękować profesorom, którzy nieustannie od samego rana do późnych godzin wieczornych szlifowali umiejętności uczestników. Byli to: Krzysztof Kadlec z Poznania, Andrzej Kulka również z Poznania oraz Michał Wojtyła z Kwidzyna.

Jeszcze raz chylę czoła, za trud włożony w kształtowanie i rozwój Polskiej Sygnalistyki Myśliwskiej, nie tylko na warsztatach, ale głównie podczas działań dydaktycznych na terenie całego kraju. Serdeczne podziękowania, pragnę również skierować do księdza kanonika Sławomira Marciniaka, proboszcza Parafii Torzymskiej, który otoczył nas iście pasterskim ciepłem, a dzięki wielokrotnym ogłoszeniom o warsztatach, zapewnił nam na mszy i koncercie tak dużą i wspaniałą publiczność. 

Hasłem przewodnim warsztatów było „Polskie kompozycje na róg myśliwski hołdem dla Stulecia Odrodzonego Państwa Polskiego”. Miało ono swoje odzwierciedlenie głównie na Mszy Świętej i Koncercie Finałowym Warsztatów, gdzie prawie wszystkie rozbrzmiewające w Świątyni p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, utwory skomponowane były przez Polaków. Część z nich pochodziła z okresu międzywojennego, a twórcami byli między innymi, Feliks Nowowiejski czy Lucjan Idźkiewicz. Współczesne, stworzyli Krzysztof Kadlec, nasz wykładowca, a także jeden z uczestników, Jędrzej Strawa, kierownik Zespołu Venator Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Idea ta dodawała ducha patriotyzmu nie tylko uczestnikom, ale myślę, że również publiczności, która tak licznie przybyła na nasze występy. Audytorium to swoim ciepłem, serdecznością i gromkimi brawami podsycało nasz muzyczny zapał podczas Koncertu Finałowego. Chwilami miałem wrażenie, że świątynia, my i publiczność, tworzymy jakby nierozerwalną, emocjonalną całość, która w swoim uniesieniu dotyka przedsionka niebios. Oczywistością była owacja na stojąco i na bis nostalgiczne Pożegnanie, które w swej melodyce ma również ton niosący perspektywę ponownego spotkania, brzmiący jeszcze po dziś dzień w mojej głowie.

Cóż, ze łzą w oku kreśliłem te słowa o Jubileuszowych Warsztatach, ale podczas pisania puenty pojawił się uśmiech na mojej twarzy. Już dziś zapraszam na kolejne, XI Ogólnopolskie Warsztaty Sygnalistów Myśliwskich.
 
P.S. Pod tym adresem można oglądnąć relacje w TVP3 (zaczyna się od ok.10min. programu) http://gorzow.tvp.pl/36438342/18032018

Darz Bór

Robert Olejarz
organizator i wykładowca

 

Wykładowcy, Uczestnicy oraz Gość Honorowy-Poseł Jerzy Materna